Walory eksploatacyjne 3 rodzajów pieców

Planujesz otworzyć własną knajpę – wspaniały pomysł. Twoje menu będzie bazowało na pizzy i innych włoskich przysmakach, a to znaczy, że będziesz potrzebował profesjonalnego sprzętu do ich przygotowywania. Jaki powinieneś kupić piec do pizzy? Jest kilka ważnych pytań, na które powinieneś sobie odpowiedzieć.

Budżet

Jeśli masz na inwestycję odpowiednią ilość gotówki i powiedzmy, że nie gra ona większej roli, warto byłoby zastanowić się nad piecem opalanym drewnem. W każdym mieście, na każdym osiedlu znajdziesz lokale, które mają piece gazowe lub elektryczne. Produkt, jaki z niego uzyskasz, będzie bardzo zbliżony do Twojego. Jedynie w przypadku, kiedy Twoje przepisy są naprawdę wyjątkowe i nie do podrobienia możesz się wyróżnić na tle konkurencji. Natomiast dzięki odmienności, czyli poprzez piec do pizzy opalany drewnem, każdy gość będzie chciał poczuć się jak u prawdziwego Włocha. A zatem, pierwsza odpowiedź już jest.

Koszty eksploatacji

Piec opalany drewnem to przede wszystkim duży nakład pracy. Być może patrząc jedynie na koszt drewna nie byłoby to większym kłopotem, ale jako właściciel restauracji będziesz miał naprawdę pełne ręce roboty. Utrzymanie temperatury w takim piecu tak, aby wypiekane pizze w dużych ilościach były najlepszej jakości wymaga sporo pracy i kontrolowania stanu ognia. Dlatego gazowe i elektryczne piece pozwalają na zaoszczędzenie sobie trudu i są znacznie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu.