Czy zamienić cukier biały na cukier trzcinowy?

 Obecnie wiele się mówi o szkodliwości cukru białego. Nadmiar tego składnika w diecie prowadzi nie tylko do otyłości, ale także do wielu innych cywilizacyjnych chorób, jak cukrzyca typu drugiego. Zamienników cukru w sklepach jest coraz więcej, często nie trzeba iść do sklepu ze zdrową żywnością, żeby móc natrafić na właściwy dla siebie produkt. Nierzadko sięga się w pierwszej kolejności po bardzo podobny w smaku artykuł, takim jest bez wątpienia cukier trzcinowy.

Czy cukier trzcinowy jest warty uwagi?

 Przed wyborem odpowiedniego zamiennika cukru warto przeanalizować go pod kątem składników odżywczych. Cukier trzcinowy produkowany jest z trzciny cukrowej, nie brakuje w niej wielu cennych komponentów diety, między innymi:

  • wapnia, 
  • fosforu,
  • manganu,
  • cynku,
  • żelaza.

Dostarcza on też dobrej wartości kalorycznej, może być zjadany codziennie, w odpowiedniej ilości nie szkodzi zdrowiu.

Cukier trzcinowy nadaje do słodzenia

 Zamiennik cukru, który pojawia się w kuchni zamiast cukru białego, powinien nadawać się do słodzenia, zarówno kawy, herbaty, jak i innych ciepłych napojów. Cukier trzcinowy, dostępny tutaj nie zmienia smaku ani kawy, ani herbaty, nie pozostawia gorzkiego posmaku, nie wpływa na ich kolorystykę. Oprócz tego można go wykorzystywać także do słodzenia deserów, popularnych dań śniadaniowych, jak owsianek, naleśników czy płatków. Wiele osób wykorzystuje go także do przygotowania ciast czy ciasteczek.