Gastronomiczne zamrażarki szokowe – co warto o nich wiedzieć?

Kompletując wyposażenie lokalu gastronomicznego wiele osób zastanawia się nad tym, jaki sprzęt będzie niezbędny. Nie zawsze jednak zestaw przedmiotów widzianych w większości restauracji będzie tym najlepszym. Postawienie na innowacyjne rozwiązania może znacznie usprawnić działanie lokalu i zwiększyć szanse na odniesienie sukcesu. Wśród coraz chętniej wybieranych przedmiotów pojawiają się zamrażarki szokowe. Co należy o nich wiedzieć?

Sposób na podniesienie standardu higieny i bezpieczeństwa

Procesy zamrażania, przechowywania i rozmrażania żywności wymagają szczególnego nadzoru. W tym czasie istnieje bowiem duże ryzyko namnażania bakterii, które mogą wpłynąć na świeżość oraz zdatność do spożycia danych produktów. Zależnie od lokalu mrożeniu poddaje się gotowe potrawy lub półprodukty. W jaki sposób można zadbać o bezpieczeństwo klientów i zapewnić im najlepszą świeżość pożywienia?

Gastronomiczne zamrażarki szokowe pozwalają gwałtownie obniżyć temperaturę żywności. Dzięki nadmuchowi o bardzo niskiej temperaturze sprawiają, że produkty stają się zimne lub zamrożone w krótkim czasie, niwelując tym samym ryzyko namnażania się bakterii. To jednak niejedyna ich zaleta. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie korzyści przynosi korzystanie z zamrażarek szokowych?

Wśród cenionych funkcji znajduje się m.in. możliwość szybkiego schładzania świeżo przyrządzonych potraw. Do zamrażarki można włożyć nawet bardzo gorące danie, które następnie zostanie schłodzone lub zamrożone w ciągu kilkudziesięciu minut. Wielofunkcyjne urządzenia z tej kategorii pozwalają też na kontrolowane rozmrażanie żywności w krótkim czasie. Wszystko to wpływa na jakość serwowanych dań i to, jak długo mogą być przechowywane. Wykorzystanie takiej zamrażarki może okazać się też dobrym sposobem na walkę z marnowaniem żywności. To świetne rozwiązanie do każdego lokalu.