Czy w kuchni przyda się melasa trzcinowa?

Niejednokrotnie trudno zrezygnować w dzisiejszym świecie ze słodkiego smaku. W przypadku, gdy chce się ograniczyć spożywania cukru, warto sięgać po jego zamienniki, najlepiej takie, które zawierają szereg witamin i minerałów. Do takich wyrobów zalicza się melasa trzcinowa, coraz częściej mówi się o jej cennych dla zdrowia właściwościach. Przez to, że bogata jest substancje odżywcze, może pomóc na wiele dolegliwości.

Czym słodzić herbatę czy kawę?

 Dla osób, które nie wyobrażają sobie codziennego życia, bez chociaż jednej filiżanki słodkiej kawy, melasa trzcinowa może być dobrym rozwiązaniem. Za jej kupnem przemawia nie tylko jej bardzo słodki smak, ale także to, że cechuje się ona dosyć niskim indeksem glikemicznym. Dodatkowo ma wartości odżywcze, bo wypełniona jest na przykład: żelazem, magnezem, manganem, cynkiem, chromem, selenem, wapnem. Wykorzystać ją można w kuchni na wiele sposobów, nadaje się nie tylko do słodzenia kawy czy herbaty, ale także do przygotowania słodkich śniadań czy podwieczorków, robienia konfitur, lemoniady. Od innych słodzików różni się na przykład:

  • smakiem, jest on charakterystyczny, ma posmak lukrecji,
  • kolorem, jest on ciemny, bardzo gęsty,
  • kaloriami, zawiera ich znacznie mniej niż cukier.

Gdzie można znaleźć melasę trzcinową?

W zwykłym sklepie spożywczym często nie ma takich wartościowych zamienników cukru, żeby można było je znaleźć, warto udać się na przykład do sklepów ekologicznych. Melasa trzcinowa jest tutaj do kupienia w różnych opakowaniach, zarówno tych mniejszych, jak w słoiczku po 450g, jak i większych, w opakowaniach po 7kg. Najczęściej można ją dostać w sklepach ekologicznych internetowych.