Sprawdzony przepis na śledzie w oleju z cebulką

Sprawdzony przepis na śledzie w oleju z cebulką

Śledzie, przygotowywane na różne sposoby, są potrawą zajmującą szczególne miejsce w kulinarnej tradycji Polaków. Trudno jest wyobrazić sobie bez nich świąteczny stół. Bogate w witaminy oraz wartości odżywcze, takie jak białko i kwasy omega-3, stanowią element niskokalorycznej, zbilansowanej diety. Wspomagają odporność, pamięć i koncentrację, a także obniżają poziom cholesterolu. Jednym ze sposobów przyrządzania śledzi jest dodanie do nich oleju, cebuli i przypraw.

Skąd wziął się śledź w oleju z cebulą? Historia nie(zwykłej) potrawy

Chcąc poznać genezę tego popularnego dania, należy powrócić aż do… Średniowiecza. W XIV wieku, za panowania króla Kazimierza Wielkiego, śledzie przeżyły prawdziwy okres świetności. Panujące wówczas restrykcyjne zasady dotyczące postu, uniemożliwiały spożywanie potraw mięsnych przez większość dni w roku. Na szczęście ryb, w tym śledzi, do tych potraw nie zaliczano. Ich zaletą była dostępność. Śledzie zaczęto konserwować w solance i transportować. Z czasem pojawiły się przepisy na śledzie w oleju. Używano oleju słonecznikowego, ale również lnianego lub konopnego. Naturalnym następstwem kulinarnych eksperymentów było stworzenie potrawy znanej i lubianej do dzisiaj – śledzi w oleju z cebulką.

Składniki przepisu na śledzie w oleju z cebulką

Do przygotowania śledzi w oleju z cebulą potrzeba zaledwie kilku składników. Jest to jeden z najłatwiejszych przepisów na rybną potrawę. Oto lista niezbędnych składników:

 • 4 filety śledziowe solone à la Matjas
 • 1-2 cebule
 • 1 łyżka soku z cytryny (ewentualnie ocet)
 • 200 ml oleju rzepakowego (lub lnianego)
 • liść laurowy
 • ziele angielskie

Przepis na śledzie w oleju z cebulką możesz również sprawdzić pod linkiem https://www.lisner.pl/przepisy/sledz-z-cebula-w-oleju.

śledzie w oleju z cebulką z przepisu od lisnera

Śledzie w oleju z cebulą – sposób przygotowania

 1. Śledzie dokładnie wymoczyć w zimnej wodzie, osuszyć i pokroić na mniejsze kawałki
 2. Pokroić drobno cebulę
 3. Kawałki śledzia ułożyć w słoiku naprzemiennie z cebulką. Dołożyć kilka listków laurowych i dwa ziarenka ziela angielskiego
 4. Całość polać sokiem z cytryny i zalać olejem
 5. Szczelnie zamknąć słoik i odstawić do lodówki na co najmniej dwie doby.

Voilà! Śledzie w oleju z cebulką są już gotowe. Pozostaje cierpliwie czekać na degustację. Smacznego!