nasiona kuminu

Kumin – cenne informacje

Kumin, inaczej nazywany kminem rzymskim, bardzo często mylony jest z kminkiem zwyczajnym. Jest to roślina o innych walorach smakowych  i leczniczych niż powszechnie znany kminek. Jakie właściwości ma kumin?

Właściwości zdrowotne

Kumin jest doskonałym źródłem żelaza. Dzięki temu zapobiega i wspomaga w leczenie anemii. Jest również bardzo ważny dla kobiet miesiączkujących, które tracą żelazo w trakcie krwawienia.

Ma również pozytywny wpływ na układ odpornościowy dzięki zawartości żelaza, witaminy A i C.

Kumin a cholesterol

Podwyższony cholesterol jest jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Kumin obniża stężenie „złego” cholesterolu LDL, trójglicerydów we krwi oraz zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu HDL we krwi.

Poprawę profilu lipidowego krwi zaobserwowano u osób z nadwagą i otyłością oraz u osób z hipercholesterolemią.

Kumin a poziom cukru we krwi

Badania wykazały, że kumin przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy we krwi u osób z hiperglikemią oraz zmniejszenia masy ciała. Ponad to zaobserwowano zmniejszenie poziomu mocznika we krwi. Stwierdzona także, że kuminaldyhed i kuminol zawarte w kuminie wpływają na zwiększenie wydzielania insuliny.

Kumin a układ trawienny

Kumin łagodzi zaburzenia trawienia. Stymuluje wydzielanie enzymów przez trzustkę, które warunkują absorpcję składników odżywczych. Zawarty w kminku rzymskim tymol stymuluje wydzielanie żółci i enzymów trawiennych odpowiedzialnych za trawienie pokarmu.

Kumin jest bardzo zdrową i potrzebna naszemu organizmowi przyprawą. Należy jednak pamiętać, że jest bardzo intensywny, więc trzeba stosować go z umiarem, gdyż może zdominować smak potrawy. Jeżeli szukasz wysokiej jakości kuminu, sprawdź ofertę sklepu AleDobre: https://www.aledobre.pl/375,Kumin_kmin_rzymski_mielony_100_g_TRS.html