Jak wybrać maszynkę do makaronu?

Polacy polubili włoskie makarony, serwują je na obiad, dodają do sałatek. Choć w sklepach wybór makaronów jest ogromny, to jednak wiele osób coraz częściej decyduje się na samodzielne robienie makaronu.

Zalety makaronu domowego

Nikt nie ma wątpliwości, że makaron domowy jest lepszy w smaku, zdrowszy (nie zawiera polepszaczy) i tańszy. Już tylko te zalety przemawiają za tym, by wzorem Włochów przygotowywać go samodzielnie w domu. Nie jest to takie trudne, jeżeli zaopatrzymy się w maszynkę do makaronu. To proste urządzenie, ale znacznie ułatwia przygotowanie ulubionej pasty.

Jak wybrać maszynkę do makaronu?

Kto chce, by maszynka do makaronu spełniała swoją funkcję, na wstępie powinien odrzucić tanie maszynki z bazarów. Przestaną działać po kilku razach.

W sklepach dostępne są ręczne i elektryczne maszynki do makaronu. Niestety te ostatnie są znacznie droższe, ale za to zrobienie makaronu ogranicza się tylko do wsypania produktów.

Maszynki ręczne też nie wymagają zbyt dużego nakładu pracy, ogranicza się ona do zarobienia ciasta wg wybranego przepisu.

Dobra maszynka do makaronu powinna być wykonana ze stali nierdzewnej (łatwa do utrzymania w czystości) oraz stosunkowo ciężka, co zapewni jej stabilność. Ważnym kryterium wyboru jest szerokość robocza, najczęściej wynosi ona 15 cm, pozwala to na przygotowanie jednorazowo większej ilości makaronu.

Bardzo ważną kwestią są dodatkowe przystawki do maszynki, które pozwalają na przygotowanie makaronów o różnych kształtach. Niektóre pozwalają nawet na przygotowanie ravioli oraz pierogów.