wok na indukcje stalowy

Wok na indukcję – jaki wybrać?

W dobie wielu inspiracji kuchennych, które docierają do nas w dużym tempie, choćby poprzez blogi i portale społecznościowe o tematyce kulinarnej, coraz częściej eksperymentujemy w trakcie gotowania. Inspirujemy się nie tylko tradycyjnymi daniami polskimi, ale coraz częściej zagranicznymi, np. meksykańskimi, azjatyckimi czy europejskimi. Coraz częściej też chcemy jeść jak najzdrowiej i mieć wpływ na to, co ląduje na naszym talerzu. Jedną z popularniejszych kuchni w Polsce jest azjatycka. Dlatego też wok na indukcję coraz częściej używany jest w naszych domach właśnie do gotowania dań z woka.

Dlaczego akurat patelnia typu wok?

Wok jest popularnym naczyniem w kuchni azjatyckiej. Pozwala on na gotowanie techniką, która nosi nazwę stir-fry, czyli w ruchu. Oznacza to, że można w bezpieczny sposób podrzucać składnikami znajdującymi się na patelni i mieć pewność, że z niej nie wypadną. Dania kuchni azjatyckiej z woka charakteryzują się bogactwem składników, smaków oraz kolorów. Wok na indukcję pozwala na gotowanie, duszenie, a nawet smażenie na głębokim tłuszczu, a na końcu łączenie wszystkich składników w jedno pyszne i aromatyczne danie. W takiej patelni mamy kontrolę nad przyrządzaniem potraw. Mamy możliwość odsuwania składników na brzeg patelni, stosując naprzemiennie wyższą i niższą temperaturę.

wok na indukcje


Szybkie przygotowanie dań dzięki patelni typu wok

Użytkownicy patelni wok cenią sobie szybkość przygotowywania dań kuchni azjatyckiej: wietnamskiej, tajskiej, japońskiej czy chińskiej, ale też możliwość mieszania dużej ilości składników. Dzięki temu można przygotować duże danie dla wielu osób w jednym naczyniu.  Wok na indukcję dobrej jakości jest nieprzywierający, dlatego można jej używać z minimalną ilością tłuszczu, jeśli nie zamierzamy smażyć na głębokim tłuszczu. Dodatkowo pokrywka do woka pozwoli na zachowanie aromatycznego smaku dania