Pieczenie chleba – tutaj może przydać się mikser

Pieczenie chleba wbrew pozorom wcale nie jest łatwą sztuką. Jeśli ktoś tak uważa, to albo tworzy chlebopodobne wypieki, używa do pomocy profesjonalnego sprzętu jak mikser planetarny Kenwood, albo dysponuje ogromną siłą w swoich rękach i ramionach. Z chlebem jest prawie jak z ciastem drożdżowym – przynajmniej 100 machów ciasta na jedną i na drugą stronę – wtedy wychodzi niepowtarzalne.

Jak wyrobić chleb w domowych warunkach?

Mowa oczywiście o chlebie z prawdziwej mąki żytniej, najlepiej razowej (choć ta akurat wyrabia się łatwiej) oraz na prawdziwych drożdżach, czyli takim zakwasie ze słoika. Takie ciasto jest niezwykle trudne do wyrobienia. Jeśli ktoś nie dysponuje wielką mocą w rękach, to będzie mu jeszcze trudniej i być może na tym jedynym razie skończą się jego próby z pieczeniem prawdziwego chleba.

Jest oczywiście na to sposób również inny. Pomoce w wyrabianiu takiego rodzaju ciasta są na przykład miksery planetarne Kenwood, które mają znacznie większą moc od tradycyjnych – powyżej 1400 W oraz specjalny hak do ciężkich i trudnych wypieków jak chleb.

Pojemność misy, czyli pieczemy duży chleb

To, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze miksera, to wielkość misy. Są one dostępne w różnych pojemnościach i co tu dużo mówić – im większa, tym lepsza. Można spotkać następujące pojemności:

– do 1,8 l,
– od 2 do 2,2 l,
– od 2,5 do 3,9 l,
– od 4 l.

Oczywiście to, na jak wielką się zdecydujemy, jest przede wszystkim uzależnione od naszych preferencji, ale zawsze warto mieć jakiś zapas niż niedosyt.