Rodzaje herbat – po które z nich sięgać najczęściej?

Ilość dostępnych na półkach sklepowych herbat może sprawić laikowi niemały kłopot. Jeśli planujemy zamianę typowej czarnej herbaty w naszej diecie na którąś z rzadziej spotykanych odmian, co wybrać na początek? I jak poszczególne rodzaje herbat będą wpływać na nasz organizm?

Herbaty zielone i białe

Zielona herbata to napój, nad którego właściwościami przeprowadzono już niejedno badanie naukowe. Tradycyjnie pijana między innymi w Japonii i Chinach, posiada wiele podgatunków, które różnią się zarówno formą liści, jak i sposobem parzenia – możemy je kupić w większości sklepów z herbatami.

W zielonej herbacie z dobrego sklepu z herbatą online znajdziemy całą gamę przeciwutleniaczy, dlatego jej obecność w diecie może pozytywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Z kolei herbata biała, pochodząca z tej samej rośliny, co czarna i zielona, to napój wyjątkowo delikatny, polecany osobom, które negatywnie reagują na dużą ilość teiny. Sklep z herbatą online zaoferuje nam także duży wybór zaparzaczy, które ułatwią przygotowanie napojów.

Herbata czerwona

Przy okazji rozmowy o tym szczególnym rodzaju herbaty trzeba przypomnieć, że każdy sklep z herbatami ma na swoich półkach co najmniej kilka typów herbat o tej nazwie. Nie wszystkie są odmianami herbaty właściwej, jednak ich nazwy zwyczajowe utarły się ze względu na czerwony kolor naparu.

Tu chodzi nam o herbatę zwaną Pu-Ehr, bogatą w składniki takie, jak polifenole. Ten napój wywodzi się z Chin i powstaje w procesie fermentacji liści herbaty, który trwa krócej, niż w przypadku herbaty czarnej. Ma ona sporo teiny, będącej substancją identyczną z kofeiną, więc mimo znacznych korzyści zdrowotnych nie należy spożywać jej w bardzo dużych ilościach.