Zastosowanie i właściwości syropu z agawy

Występująca w obszarze Ameryki Środkowej agawa, to roślina kaktusowata, o wielu gatunkach. Wykorzystywana jest głównie w produkcji alkoholi takich jak tequila, jak również substancji słodzących, konsystencją przypominających miód. Syrop z agawy wykorzystywany jako alternatywa dla cukru, pozyskiwany jest z soku z tej rośliny, który poddawany jest procesowi gotowania, rafinacji oraz filtracji. Swój słodki smak zawdzięcza wysokiej zawartości fruktozy sięgającej nawet 90%.

Zastosowanie syropu z agawy w codziennych posiłkach

Mimo odległego kraju pochodzenia, w Polsce syrop z agawy jest dostępny na półkach niemal wszystkich marketów i mniejszych sklepów spożywczych. Występuje w półpłynnej postaci, podobnej do miodu, o złocistobrązowej, lub ciemnobrązowej barwie. Po odcieniu rozpoznać można intensywność smaku produktu, im barwa ciemniejsza, tym smak będzie bardziej wyrazisty z przebijającym posmakiem karmelu.

W codziennych posiłkach syrop z agawy wykorzystywany jest jako zamiennik cukru, w związku z tym stosowany może być we wszystkich przepisach wymagających osłodzenia. Dzięki półpłynnej konsystencji sprawdzi się również jako dodatek do ciast, gofrów czy naleśników, zastępując między innymi syrop klonowy.

Właściwości nektaru z agawy

Syrop z agawy swoją światową popularność zyskał dzięki zdrowszym właściwościom, w porównaniu do klasycznego cukru. Względem niego, ma około 25% mniej kalorii, dlatego dobrze sprawdzi podczas diety redukcyjnej, dla osób, które nie wyobrażają sobie odstawienia słodyczy. Szczególnie że w porównaniu do cukru, ma słodszy smak, dzięki temu można stosować go mniej. Ponadto syropem z agawy powinny zainteresować się osoby, które na co dzień zmagają się z cukrzycą i muszą zwracać uwagę na indeks glikemiczny spożywanych produktów. W tym przypadku mieści się on w przedziale 15 – 30 i zależy od zawartości fruktozy, czyli syrop o jasnej barwie nie będzie wywoływał nagłego wyrzutu insuliny.